„Мънистата – от домашен занаят към Trench-art в музея в Русе

0

Презентация на тема „Мънистата – от домашен занаят към Trench-art“ ще направи  етнографът от Регионалния исторически музей в Русе Десислава Тихолова.

Представянето ще бъде утре, 31-и март, от 18.00 ч. в Историческия музей.

Trench-art или „изкуство от окопите” е явление в европейската и световна култура, което обхваща художествени предмети, изработени от затворници, военнопленници или цивилни хора, обвързани с военен конфликт. Голяма част от предметите на това изкуство са изработени по време на Първата световна война, но явлението включва и подобни творби от времето на Наполеоновите войни. Поставени в условия на изолация, хора от различни държави изработват предмети за спомен, характерни за собствената им култура. В този контекст се вписват произведения, изработени от мъниста, на военнопленници от османската армия – турци и сирийци.

Плетенето на мънистени изделия е занятие, характерно за османските затвори още от ХIХ век. В българската култура това познание влиза посредством българи затворници, излежали присъдата си в турски затвори. Арестантите изработват колани, кесии за пари, обличат шишета с мъниста, а в по-модерните времена правят и портмонета. За „арестантски кесии” споменава и Алеко Константинов при описанието на българския павилион на изложението в Чикаго през 1893 г.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили