Днес, 27 декември, християнската църква отбелязва Стефановден, посветен на свети първомъченик и архидякон Стефан. Празникът е третият ден на Коледа и символизира края на поредицата празници за годината.
На този ден имен ден празнуват хора с имена като:
- Стефан и Стефка и производните им:
- Стефи, Стефко, Стефчо, Станул, Стеван, Стивън, Степан, Стефа, Стефана, Стефанка, Стефания, Стефани, Фани, Стамен, Стамена, Стан, Стана, Станко, Стане, Станимир, Станимира, Станислав, Станислава, Станчо, Светлин
- Чаньо, Чанко, Чанка
- Венко, Венче, Вени, Венета, Венка, Венчо, Венцислав, Венцеслав, Венцеслава, Венцислава, Венеция (поради това, че в превод от гръцки Стефан означава венец, на този ден могат да празнуват и тези имена или на Цветница),
- Стоян, Стоянка, Стойко, Цанко, Цанка, Цоньо, Цонка, Цонко, Цончо
- Стоил, Стоилка, Стойчо
- Заприн, Запрян, Заприна, Запринка, Запряна
. Стефановден е време за семейни събирания и спазване на традиции, свързани със зимните обичаи.
Традиции и обичаи на Стефановден
Празникът се отбелязва с приготвяне на месни ястия, като свинско с кисело зеле и баница с месо, които са традиционни за този ден. Семействата се събират на голяма трапеза, а младите домакинства често посещават кумовете или по-възрастни роднини.
Един от най-интересните обичаи на Стефановден е ладуването. Момите се събират, за да гадаят за бъдещия си живот, като топят китки в ново менче с вода. Тези китки, привързани с пръстен или друг личен предмет, символизират бъдещето им в брака. На следващия ден една от момите, облечена като булка, вади китките и ги нарича за женитба и щастлив семеен живот.
Освен това, момите поставят ечемик под възглавниците си, с надеждата да сънуват бъдещите си съпрузи.
Обичаите на „Мръсните дни“
Стефановден попада в период, известен като Мръсните дни, когато се вярва, че зли сили могат да навредят. За да се предпазят от тях, хората се въздържат от излизане през нощта, а жените спазват редица ритуали, за да охранят домовете си от злото.
Стефановден е не само време за празнуване, но и за поддържане на дълбоки народни обичаи, които се предават от поколение на поколение.