Днес отново ще можем да наблюдаваме Суперлуна – първата, но и последната за 2017 г., докато миналата година имахме не по-малко от три.
Тази нощ Луната ще изглежда със седем процента по-голяма и с 16 процента по-ярка от обичайното. Пълнолунието, което ще настъпи на 3 декември в 17:47 ч. е сравнително близко по време с перигея на Луната, който ще е в 10:43 ч. българско време на 4 декември. Тогава Луната ще се приближи само на 357 495 км от нас.
Суперлуна наричаме явлението, когато пълнолунието съвпада с перигея на нашия естествен спътник – максималното му приближаване до Земята. По тази причина Супер луните могат да изглеждат около 30% по-ярки и до 14% по-големи от обикновената пълна луна. Астрономите съветват ентусиастите да гледат явлението извън градовете, защото осветлението в населените места пречи на подобни феномени.
Според д-р Ной Петро от НАСА явлението ще може да се наблюдава от хората по целия свят, стига времето да не е облачно.
„За разлика от слънчевото затъмнение, при този феномен не е необходимо човек да бъде на точно определено място на планетата, за да го наблюдава. Когато се стъмни, просто излезте и погледнете нагоре“.
Две седмици по-късно, на 19 декември, с Луната ще се случи обратното, т.е. тя ще е в своя апогей, точката в своята орбита най-отдалечена от Земята. Разстоянието между Земята и Луната ще бъде 406 603 км, което е 48 110 км по-далеч, отколкото на 4 декември.