За това напомнят от офиса на НАП в Русе. От там уточняват, че това трябва да стане в Годишната данъчна декларация по чл. 50. Субсидиите следва да се отразят в нея, като се впишат в Приложение № 2, 3 или 6 в зависимост от реда за облагане на доходите. За тези приходи от субсидии трябва да се внесе дължимия данък.
Миналата година Офисът на НАП в Русе получи информация от Държавен фонд „Земеделие“ за земеделските производители в Русенска област, на които са били изплатени субсидии през 2014 г. Над 300 от тях не бяха декларирали получени субсидии за близо 85 000 лв. Всички те получиха писма от офиса на НАП в Русе, с които се приканваха да подадат наново декларация за доходите си, за да отбележат получените суми и да внесат данъка за тях.
Земеделските стопани трябва да декларират доходите си за 2015 г. пред НАП до 3 май, като подадат годишна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, а също да начислят и платят данъка за тях. Дължимият данък е в размер на 10%, но законът позволява на регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители да намалят доходите си от продажбата на произведени непреработени продукти от селско стопанство с 60%. Земеделските стопани, получили доходи от производство на преработени продукти и декоративна растителност, могат намалят данъчната си основа с 40%.
Земеделците, извършващи дейност като еднолични търговци /ЕТ/, също декларират доходите си до 3 май, но не могат да намаляват данъчната си основа с нормативно признати разходи. За тях данъчната ставка остава 15% върху разликата от получените приходи през изминалата 2015 година и доказаните разходи.
Повече информация за декларирането и плащането на данъци земеделските стопани могат да намерят на сайта на НАП www.nap.bg. Консултации може да се правят и на цената на градски разговор в кол центъра на приходната агенция на телефон 0700 18 700.