Насилие над животно в Русе?

0

Тази сутрин в Русе, в близост до Централните хали, бе заснет видеоклип, показващ мъж, който упражнява насилие над своето куче. Причината за агресията, според свидетели, е отказът на животното да се качи върху паметник. По предварителна информация, същото лице е било забелязвано и преди да малтретира животното.

Мъжът, представящ се като инструктор на кучета, твърди, че е обучавал кучето да се качва и слиза от паметника. Въпреки това, ТВН се консултира с дипломиран инструктор водач на служебно куче (към МВР).По негови думи подобни методи не съществуват в професионалното обучение и такова поведение може да доведе до сериозни психически травми за животното. Също така е добре животните да бъдат обучавани в групи, защото така възприемат много по-добре подадените им команди.

Психологически последици от насилието върху кучета

Насилието и неправилните методи на обучение могат да имат сериозни последици върху психиката на кучето. Постоянното напрежение и стрес могат да доведат до развитие на неврози и поведенчески проблеми, като агресия или прекомерна плахост. Освен това, продължителният стрес влияе негативно на дресировката.

Наказването на куче за определени негови „грешни“ или „лоши“ действия може да доведе до увеличаване на нежеланото и дори до агресивно поведение. Далеч по-добре би било да се съсредоточим върху положителното подсилване, докато обучаваме четириногия си приятел, като в същото време избягваме наказания, които могат да имат крайни отрицателни ефекти върху него.

Законодателство и наказания за малтретиране на животни в България

В България насилието над животни е престъпление, регламентирано в Наказателния кодекс и Закона за защита на животните. Член 325б от Наказателния кодекс предвижда, че лице, което прояви особена жестокост към животно, причинявайки му тежко или трайно увреждане, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от 1000 до 5000 лева.

Освен това, Законът за защита на животните изисква опазване на живота, здравето и доброто състояние на животните, предпазването им от нехуманно, жестоко и особено жестоко отношение, както и осигуряване на подходящи грижи и условия за живот, съобразени с техните физиологични и поведенчески особености.

Обществена реакция и необходимост от действия

Инцидентът в Русе предизвика вълна от възмущение сред гражданите и организациите за защита на животните. Много от тях настояват за по-строго прилагане на законодателството и за повишаване на обществената осведоменост относно хуманното отношение към животните.

Специалистите подчертават значението на положителните методи на обучение и необходимостта от избягване на насилие, което може да доведе до сериозни психически и физически увреждания на животните.

В заключение, случаят в Русе е поредното напомняне за необходимостта от стриктно спазване на законите за защита на животните и за отговорността на всеки собственик да осигури безопасна и подкрепяща среда за своя домашен любимец.

Източник: Изпратено по e-mail.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук