Стотици ресторантьори заедно с техните служители започнаха своя протест „марш на свободата“ под прозорците на властта пред Министерски съвет. Те поискаха оставката на здравния министър проф. Костадин Ангелов.
От бранша настояват заведенията да заработят на 1 февруари, а нощните клубове две седмици след това. Според представителите на затворените бизнеси, ресторантите не са и няма да са причина за разпространението на коронавируса и не са опасни места.
Браншът е дискриминиран и затова излиза на протест, обяви председателят на Сдружението на заведенията Емил Коларов:
„Единственото нещо, което искаме, е да работим. За нас е необяснимо по каква причина оставаме затворени при положение, че ясно се вижда, след като един месец работят всички ресторанти на хотелите, че няма никакво повишение на заболеваемостта“.
„Протестът ми прилича на уличния бой. Пръв посяга този, на който му свършват аргументите. Приоритетно първо освободихме мерките в здравеопазването, след това в образование, след това в спорта и културата и чак тогава следват ресторанти, заведения и барове“, коментира здравният министър пред Нова телевизия.
Ден по-рано той постигна договорка с организацията на ресторантьорите за отваряне от 1 март, но само на заведенията за хранене. На срещата не присъстваха други две организации на заведенията, които впоследствие обявиха, че са против договореното.
Само част от заведенията са съгласни да отворят на 1 март
Собственици на заведения и ресторанти в Стара Загора и в Бургас също възнамеряват да се включат в днешния протест в София, съобщава БНР.
Близо 20 представители на Асоциацията на заведенията от Бургас ще се включат в протеста на бранша. Рано тази сутрин те се събраха на изхода на града в посока към АМ „Тракия“, откъдето отпътуваха за столицата.
Над 80 представители от Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите от Велинград ще се включат в протеста, но с други искания, каза зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Златко Златанов:
„Протестът е против министъра на здравеопазването, където ние сме абсолютно против това нещо. Министерство на социалната политика – те трябва да поемат вината си за бедствието в момента в нашия бранш. Няма как ние да искаме кога да отворим или кога да затворим. Няма как! Ние искаме, когато се дават компенсации, да не са под 24 лева, а да бъдат в европейски стандарт. А не да искаме да отворим днес“, обясни той.