Нова наредба създава напрежение сред овцевъдите      

0
Овцевъди и козевъди

Недоволство срещу влизаща в сила от тази година нова наредба изразяват овцевъдите от региона.

От тази година, за да получат субсидия, те трябва да доказват по 70 литри реализирано мляко на месец от животно.  Това според тях, ще създаде напрежение между тях и отглеждащите месодайни и автохтонни породи.

Новото условие за всяко едно животно под селекционен контрол да се докажат 70 литра мляко  влиза в сила за първи път тази година. Опасенията са, че голяма част от овцевъдите няма да могат да изпълнят квотата.

“Да се доказват – това означава с разходно-оправдателни документи, с фактури  или други документи, които им се издават от мандрите или млекопреработвателните предприятия“, поясни проф. Радослав Славов от Аграрния факултет на Тракийския университет в Стара Загора.

Според овцевъда Любен Сивев, единствената възможност е всички животновъди да се оборудват с електронни майки, които да изхранват агнетата по изкуствен път, а самото мляко да се предава на мандрите. Но не всички животновъди имат тези възможности да изкарат 8 хиляди лева да купят една електронна майка.

Годишно за над 300 000 овце стопаните получават субсидия, като половината от тях няма да доказват нищо срещу подпомагането, тъй като според Наредба 3 условието важи само за заетите в млечното направление.

„Това, че някой дава възможност на другите да получават субсидии – това всъщност е разделяне на животновъдите,  тъй като всички правят едно и също“, заяви Любен Сивев.

„Наредбата трябва да бъде много добре обмислена и редактирана и да бъде направена така, за да има равнопоставеност между различните направления в овцевъдството и козевъдството – между месодайно, млечно и т.н.“, убеден е проф. Славов. Препоръките на животновъдите са държавата да анализира наредбите, по които работи, за да може страната ни да навакса след срива в овцевъдството в последните години.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили