Не са установени нарушения от страна на медиците в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, взели участие в диагностично-лечебния процес на починалия на 31 юли абитуриент с COVID-19 Христо Денев.
Това е заключението на комисия от ИА „Медицински надзор“, начело с проф. Владимир Пилософ, която извърши проверка в здравното заведение след смъртта на младежа, съобщиха на пресконференция в лечебното заведение.
Христо Денев е развил първите симптоми на коронарирусната инфекция няколко дена след абитуриентския си бал. Приет е във Великотърновската болница на 13 юли, където почина призори на 31 юли.
Съмнение, че смъртта е резултат от лекарска грешка, изрази баща му адвокат Иван Денев. Болницата поиска проверка от Медицинския надзор, която продължи два месеца и половина.
Смъртта му бе шок за целия град. През август бе назначена и есхумация на тялото, заради рзапонало разследване за смъртта на момчето.
В документа, предоставен от Софийска градска прокуратура, със заключенията от аутопсията на младежа след направената ексхумация се посочва, че няма данни за заболявания извън коронавирусната инфекция.
Одитът в областната болница на Велико Търново бе поискан от ръководството й, след като бащата на починалото момче – адвокат Иван Денев, публично обвини лекарите, че са виновни за смъртта на Христо и, че са си правили експерименти със сина му.
В проверката бяха привлечени външни експерти, сред които шефът на Експертния медицински съвет за борба с коронавируса проф. Коста Костов, вирусологът проф. Радка Аргирова, инфекционистът проф. Таня Червенякова.
Констатациите от доклада опровергават хвърляните от бащата обвинения, че Христо е лекуван с неразрешен медикамент, станал е жертва на вътреболнична инфекция и дори, че са взети органите му.
Оffnews.bg цитира и констатации от доклада на Одита, в които се казва:
„Липсват нарушения от страна на медицинските лица или основания да се приеме, че действията на лекуващите екипи и проведения диагностично-лечебен план могат да имат отношение към фаталния изход. Същият е настъпил в следствие на тежкото и неблагоприятно протичане на тъканната и съдова увреда в белия дроб, цитокиновата буря, развили се на фона на рисков фактор /затлъстяване/ и фатално протекъл тромбоемболичен процес с белодробен и терминален мозъчен оток“, е посочил в заключение към случая проф. Костов.
„За това момче всички се грижихме като за наше дете, той беше в много тежко състояние, но с ясно съзнание, обяснявахме му какво ще му правим през цялото време и той изключително съдействаше. Бяхме потресени всички, че не можахме да го спасим“, не скри емоцията си шефката на реанимацията д-р Сибила Маринова.
Прокурорската проверка продължава, а този петък вечерта близките на Иван Денев организират мълчаливо бдение в негова памет в двора на болницата.