Проблемът с безстопанствените животни в Плевен се задълбочава. Само за три седмици в общината са подадени 13 сигнала за глутница кучета в централната част на града, съобщават от местия новинарски сайт pleven.info. Граждани съобщават за агресивни животни в близост до училища, жилищни сгради и обществени сгради. В отговор, екипи на общинското звено за контрол са извършили огледи и преброяване – открити са 8-10 кучета от глутницата, но действията на общината се ограничават до там.
Въпреки това, възможностите на Общината за реакция остават ограничени. В момента Плевен не разполага с функциониращ общински приют за бездомни животни, което прави невъзможно залавянето, кастрирането или предоставянето на грижи за тях. Съществуващата база, която трябва да бъде въведена в експлоатация, все още не е регистрирана и в процес на ремонти.
През юни Областната дирекция по безопасност на храните е издала предписание, което налага допълнителни проверки и изпълнение на конкретни технически и нормативни изисквания. Очаква се едва след изпълнението им, новият приют да получи удостоверение за регистрация на 15 юли 2025 г. До тогава обаче, общината на практика е безсилна да овладее нарастващия проблем.
Плевен е изправен пред парадокс – от една страна, институциите получават десетки сигнали за опасни или болни животни, от друга – не могат да предприемат адекватни действия поради липса на инфраструктура. Това създава реална заплаха за здравето и сигурността на гражданите.
Все пак, частично решение се очертава в по-дългосрочен план. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е одобрило предоставяне на средства в размер до 1 300 000 лв. за 2025 г. по проект „Основен ремонт и преустройство на сгради в Приют за безстопанствени кучета в гр. Плевен“. Общата стойност на проекта възлиза на 5 671 700 лв., като финансирането ще бъде разпределено поетапно между 2025 и 2027 г.
И въпреки, че скоро очакваме добри новини от Плевен по казуса, то той е показателен за системен проблем, който съществува в много български градове – липсата на адекватна инфраструктура и устойчиви политики за контрол на популацията на бездомни животни. Без регистрирани приюти, добре финансирани програми за кастрация и професионални екипи за залавяне, общините са оставени да реагират хаотично и с ограничени ресурси за проблем с висока обществена чувствителност.