В България се обявява извънредно положение, реши Народното събрание!
В подкрепа на решението гласуваха всичките 201 присъстващи на заседанието народни представители. Извънредното положение е обявено на основание член 84 на Конституцията и ще продължи от днес до 13 април.
Все още не са очертани конкретните мерки, които ще бъдат предприети. Премиерът Бойко Борисов предложи на политическите групи да изготвят общи такива. Партиите да излъчат експерти и да се създаде национален щаб за преодоляване на последиците след кризата.
Корнелия Нинова каза, че лидерите са поискали да обявят безсрочно военно положение, но БСП настояли то да е само за месец. Според нея трябва да бъдат начертани строго конкретни икономически и социални мерки, а не да се работи „на парче“.
Валери Симеонов подкрепи решението и добави, че при нужда от „Обединени патриоти“ ще настояват за по-твърди решения като ограничаване на обществените мероприятия и спиране на учебния процес.
Извънредното положение ще даде възможност да бъдат затвореени всички учебни заведения, културни институции, ресторанти, барове и т.н. Също така може да бъде ограничена или временно прекратена работата, както в държавната структура, така и в частния бизнес.
Според Конституцията по време на извънредно положение могат да бъдат ограничавани някои от правата на гражданите. Тези, които не подлежат на ограничаване са свързани с правото на живот: не могат да бъдат измъчвани, подлагани на научни или медицински екперименти, не може да бъде нарушавана личната неприкосновеност. В сила остават и правата, свързани с презумпцията за невинност и свободата на мисълта и религиозен избор.
Ситуацията обаче позволява да се наруши правилото, че „никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи“.
Ограничаването на правата обаче се случва единственото с приемането на закон. Затова и извънредното положение позволява да се приемат закони с временен характер. Основните правомощия ще са на правителството, което ще може да внася в парламента за приемане такива закони.