„Оневиниха“ пешеходците при инцидент на пешеходна пътека

0
Полицията търси съдействие

Пешеходецът не носи отговорност при катастрофа на пешеходна пътека, реши парламентът, приемайки на второ четене текстове от промените в Закона за движението по пътищата.

При пътнотранспортно произшествие с пешеходец на означена пътна маркировка – пешеходна пътека, когато водачът е превишил разрешената максимална скорост за движение или е нарушил друго правило от Закона за движението по пътищата, имащо отношение към произшествието, пешеходецът не се счита за съпричинител за настъпване на съответното произшествие, записаха депутатите. Последната редакция на текста беше предложена от Нели Петрова /ГЕРБ/ и одобрена със 79 гласа „за“ и три „въздържал се“.

Петрова посочи, че предвид случаите на оправдани шофьори, които са превишили скоростта, карали са с алкохол в кръвта, дрогирани или без книжка, е крайно време депутатите като законотворци да предприемат мерки, за да се сложи край на войната по пътищата.

Законодателната промяна бе предизвикана от неясноти в досегашните текстове, заради които се стигна до скандализирали обществеността съдебно решение по конкретен казус и последвало го тълкувателно решение на Върховния касационен съд, според което, прегазен на пешеходна пътека тип „зебра“ пешеходец от автомобил може даже да се окаже виновен, ако е тръгнал да пресича внезапно пътното платно, не е преценил скоростта на идващите коли или е преминал при лоша видимост. Нещо повече – при тези обстоятелства пешеходецът е виновен и дори когато шофьорът кара с превишена скорост, прецениха върховните магистрати.

Парламентът реши още, че ограничаване на видимостта, както и намаляване на прозрачността на стъкла, различни от челното и стъклата на предните странични врати, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили