Оправдаха бивш шеф на Първо РПУ в Русе и негов подчинен

0
30 000 лв. обезщетение

Това съобщиха от Апелативния съд във Велико Търново. Присъдата срещу Иван Гецов и подчинения му С.П.С. е отменена по реда на възобновяването.

Гецов и подчинения му, тогава старши полицай, бяха осъдени за това, че през май 2013 г. са съставили документ с невярно съдържание.

На 20 май 2013 г. полицаят бил заедно със служители на ОП „Комунални дейности” при Община-Русе в репатриращ автомобил, когато забелязали лек автомобил, паркиран в нарушение на знак В-28 (Забранено е паркирането). Докато били поставяни „скоби” на колелата на автомобила, дошла водачката му, влязла в автомобила, заявила на полицейския служител, че няма да заплати глоба, потеглила рязко и избягала от мястото. Самоличността на нарушителката била установена от полицията и тя била призована да се яви в районното управление. Два дена по-късно дамата се явила в управлението заедно с адвоката си Николай Денев, който по-рано оглавявал същото Първо РПУ в Русе.

Адвокатът се срещнал с Гецов и поискал да не се съставя акт за извършените от клиентката му административни нарушения, а само фиш за неправилното паркиране. След срещата им полицейският шеф склонил подчинения си да състави документ, в който да удостовери неверни обстоятелства, а именно – фиш за глоба с дата 20.05.2013 г.

С присъда от 30.04.2015 г. Районният съд признал двамата подсъдими за виновни и ги осъдил по на три месеца лишаване от свобода с изпитателен срок от три години.

Няколко месеца по-късно Окръжният съд, пред когото двамата обжалвали присъдите, изменил постановената от Районния съд присъда, като на основание чл.37 ал.1 т.6 от НК ги лишил от правото да заемат държавна или обществена длъжност за срок от три години, а в останалата част съдебният акт бил потвърден.

Бившият полицейски началник обжалвал присъдата в Апелативния съд във Велико Търново. Със свое решение ВТАС отменил постановените от Русенския районен и Русенския окръжен съд актове и оправдал Гецов по обвинението да е подбудил своя служител към лъжливо документиране.

„Апелативният съд е счел, че деянието, описано в обвинителния акт, за всеки от двамата подсъдими не съставлява престъпление. По делото било доказано, че фишът съдържа неверни обстоятелства относно датата на съставянето му, която дата имала само технически характер за съдържанието на документа и не можела да предизвика правни последици. Фишът не бил съставен от дееца с цел използването му като доказателство за съществуването или не на невярно отразените в него факти, каквато специална цел е очертана в престъпния състав по чл.311 ал.1 от НК(Длъжностно лице, което в кръга на службата си състави официален документ, в който удостовери неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използван тоя документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления, се наказва с….). В случая документът бил без правно значение за административно-наказателното положение на санкционираното лице като водач на МПС“, посочват магистратите.

Поради това на основание чл.347 ал.2 от Наказателно-процесуалния кодекс ВТАС отменил атакуваните съдебни актове и по отношение на осъдения служител – С.П.С. и го оправдал, тъй като същият е бил осъден да е извършил престъплението при условията на съучастие – като извършител, подбуден от И.Й.Г.

 

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили