С научна конференция на тема „Културни наследства и общности“ ще бъде отбелязана 50-ата годишнина от откриването на Етнографски музей „Дунавски риболов и лодкостроене“ в Тутракан, съобщиха от местната община.
Проявата е насрочена за 17 и 18 октомври, а нейни организатори са Историческият музей в Тутракан, съвместно с Регионален исторически музей – Русе. Фокусът на конференцията ще бъде поставен върху ролята на живото наследство в музейните практики и създаването на нови образи, послания и продукти на местното музейно дело.
Етнографският музей „Дунавски риболов и лодкостроене” е единствен по рода си не само в България, но и на целия Балкански полуостров. Той е открит през 1974 г., намира се в Тутракан, защото градът има вековни традиции в риболова и лодкостроенето.
В миналото жителите на града са имали славата на най-добрите рибари и майстори на лодки по долното течение на река Дунав. В началото на 20-и век Тутракан има повече от 5000 рибари, на рибарския пристан е можело да се видят над 1000 лодки. Този поминък създава специфична атмосфера и облик на града, което го е различавало от много други поселища по дунавския бряг.