Научен екип, включително български астрономи от Физическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, публикува впечатляващо откритие в престижния журнал Astrophysical Journal Letters. Изследването разкрива наличието на три екзопланети в мултипланетната система на звездата TOI-4504, разположена на 1100 светлинни години от Земята в съзвездието Кил.
Екипът използва космическия телескоп TESS на NASA, който е известен със своите възможности да открива планети извън Слънчевата система, използвайки пасажния метод. Този метод анализира падането на светлината от звездата при преминаването на планетата пред нея, позволявайки измерване на размера и орбиталния период на планетата. В случая на TOI-4504 системата, наблюденията показват наличието на два газови гиганта, TOI-4504c и TOI-4504d, с маси съответно 3,7 и 1,4 пъти по-големи от Юпитер, както и на по-голяма планета TOI-4504b, която е два пъти по-голяма от Земята.
Откритието е от съществено значение за разбирането на еволюцията на мултипланетни системи и потенциално обогатява науката за формирането на планети. Спектрографът FEROS, инсталиран на 2,2-метровия телескоп на Института „Макс Планк“ в Чили, играе ключова роля в допълнителното изследване на системата, което подчертава значението на международното сътрудничество в астрономията.
Д-р Трифон Трифонов, български учен от Института по астрономия „Макс Планк“ в Хайделберг и ръководител на българската група за търсене на екзопланети, изразява удовлетворение от откритието и подчертава важността на продължаващите изследвания за разширяване на нашето знание за вселената.
Източник: БТА