Днес се навършват 37 години от първата публична демонстрация за чист въздух над Русе
В края на 70-те години на миналия век в Гюргево се построява химическият завод „Верахим“, който обгазява града в продължение на почти десет години, което се отразява пагубно върху развитието на Русе. Населението започва да намалява, като само между 1985 и 1992 г. градът е напуснат от над 15 хиляди души. Въпреки цензурата в медиите относно обгазяванията в града, на 28 септември 1987 г. се организира първата публична демонстрация – опит за граждански натиск по време на социализма.
Организатор на протеста са шест жени – Дора Бобева, Цонка Букурова, Албена Велкова, Евгения Желева, Стефка Монова и Вяра Георгиева. На екопротеста пред сградата на тогавашния партиен дом се събират около 500 души с искания за чист въздух, които носят плакати: „Мирна демонстрация за въздух!”, „Нетърпимо е – спрете завода!”, „Дайте ни чист въздух!”, „Живот за децата на Русе!”…
Нито радиото, нито телевизията, нито печатът тогава съобщиха за тези протести. Това събитие далеч предхожда 10 ноември и определено може да се приеме като „началото на края“ на тоталитарния режим. През 2014 г. шестте организаторки на протеста бяха удостоени от президента Росен Плевнелиев с орден „За гражданска заслуга“- първа степен.