Памет: Мостът на Колю Фичето край Бяла става на 157 г

0

Днес се навършват 157 години от тържественото откриване на моста, построен от майстор Колю Фичето на река Янтра край град Бяла.

Той се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша. За построяването му полският инженер Людмил Рола, който бил на служба при Мидхат паша, поискал три милиона гроша, а майстор Колю Фичето – най-известният възрожденски майстор строител, се наел да го построи за 700 000 гроша, като заложил честта и живота си. Турският управител възложил на българския майстор да съгради моста.

Само след две седмици майсторът направил восъчен модел на равен мост с 14 свода подобен на старите римски мостове, с опростена, здрава конструкция.

Строежът на моста започва през 1865 г. и две години по-късно през 1867 г. вече свързвал двата бряга на река Янтра. Доволен от свършената работа Мидхат паша наградил майстора от името на султана с орден „Меджидие”, подарил му 50 хиляди гроша и голямо място в Търново.

Мостът се намира на 1 км от град Бяла в Област Русе, на пътя между Плевен и Русе. Той е дълъг 276 м и е широк 9 м. Неговите 14 свода с отвор 12 м са украсени с релефни изображения на животни. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Мостът е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан.

След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста (ок. 130 м) са унищожени. През 1922–23 г. мостът е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен.

Днес мостът е запазен като паметник на строителното изкуство. Само преди десетина дни, след предизвикали доста спорове реставрационни дейности той официално „отвори врати“ за посетители“.01

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук