Група, организирана от Студентския съвет ще направи поход до хижа Узана и ще участва на 3 март в националните тържества на връх Шипка.
Студенти от клуба по пешеходен туризъм към СТПД „Академик” се отправят към хижа „Чавдар” и вилната местност Хаджийца в подножието на вр. Баба (1787 м), където са загинали от замръзване в снежната стихия 879 руски войни от отряда на ген. Дандевил при опит за прехвърляне на Балкана в края на декември 1877 г.
Преподаватели и служители от университета пък ще изкачат най-високия връх в България и на Балканите – връх Мусала.
Впечатляваща е проявата на голяма група планинари и скиори – бивши студенти и възпитаници на университета. Поради оскъдния сняг, предвидените преходи до Бузлуджа, връх Малуша и връх Шипка в деня на националния празник, вместо със ски, ще бъдат осъществени с планински велосипеди.
Не остават назад ориентировачите. Те ще участват в републиканските състезания по спортно ориентиране за купа „ТРЕТИ МАРТ“, провеждащи се под патронажа на Община-Плевен и с домакинството на спортния клуб по ориентиране „Север“, чийто председател е възпитаникът на Русенския университет – инж. Петър Великов – Пики. Състезанията ще се проведат днес, 2 март, със старт в околностите на село Гривица, като финалът е до редутите на румънските и руските войски от Освободителната война 1877/1878 г.
С тези прояви се дава старт на Университетска зелена спартакиада „Периметър 70 х 8”. Спартакиадата е посветена на 70-годишнината на русенската Алма Матер и ще се проведе през 2014 и 2015 г. в четири етапа. Целта е да се разшири обхвата на практикуващите активно движение и спорт сред природата, по-конкретно в 8 спортно-туристически дисциплини, като са регламентирани нормативи, изразяващи се основно с числото 70, колкото през 2015 г. ще станат и годините на Русенския университет.
За 2014 г., с най-голяма значимост, емоционален, патриотичен и атрактивен заряд е предвидена академичната акция „Върхове на знанието, науката и книжовността”. Акцията е замислена като част от проявите, с които през 2014 г. Русенският университет и град Русе ще отбележат 190-годишнината на първия български учебник – „Рибния буквар”, 180 години от рождението на Любен Каравелов, 150-годишнината на първата съвременна печатница в българските земи, открита в Русе през 1864 г.,150-годишнината на МГ „Баба Тонка”.