77-годишният преподавател от Чикагския университет е номиниран за Нобелова награда в областта на ендокринологията и генетиката за откритието си на т.нар. Рефетов синдром, свързан с мутация на рецептора на щитовидния хормон. Пред колегите си той изнесе лекция с основна тема генезиса на заболяванията на щитовидната жлеза. В резултат на дългогодишните си изследвания акад. Рефетов достига до извода, че те се дължат най-вече на липсата на йод, който е необходим на организма, за да изработи съответният хормон.
„Има 300 млн. души, които живеят в зони, където няма достатъчно йод и има различна степен на дефицит на хормона. Сега разбираме, че има болести, при които хормонът съществува, но не може да действа, и тези заболявания не могат да се разпознаят при раждането“, каза акад. Рефетов.
Преди началото на конференцията той бе приятно изненадан от свои връстнички, които го посрещнаха с букети цветя и му подариха снимки от времето, преди да напусне родния град.
По-късно днес акад. Рефетов ще бъде удостоен със званието „Доктор хонорис кауза“ на Русенския университет, а в 17 ч. ще бъде церемонията по удостояването му със званието „Почетен гражданин на Русе“.