Освобождаването на учители в края на годината за пестене на средства от бюджета на училището е порочна практика.
Това каза в отговор на журналистически въпрос в Русе министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Заедно с народните представители Пламен Нунев и Светлана Ангелова той беше на посещение във висшето училище. Русенският университет е първото висше училище, в което министър Вълчев посещава, откакто е на високия ръководен пост.
„Учителската работа не е с такъв характер, който да предполага краткосрочен договор по Кодекса на труда“, каза министърът и допълни, че в тази връзка още през юни е изпратил писмо до всички директори на образователни институции, с което обръща внимание, че това не е добра практика, не е в съответствие с Кодекса на труда и не е желателно от гледна точка на политиката за задържане на млади преподаватели.
„При проверките, които ще правим, ние ще констатираме това като нарушение. Ще използвам и други случаи да им кажа, че това не е желателно и не е законосъобразно“, допълни министърът.
Вълчев коментира още, че държавата трябва да направи всичко възможно да обхване всяко едно дете в задължителна предучилищна и училищна възраст. Анализите показват, че редица деца, чийто родители са с ниско образование, не са обхванати в предучилищна възраст. Това е основна предпоставка след това те да бъдат успешно интегрирани и социализирани в училищна възраст.
„Ние имаме ясен ангажимент за удвояване на учителските заплати в четиригодишния период и вече го изпълняваме“, каза още Вълчев и допълни, че мотивираните учители са най-важният фактор за подобряване на образователните резултати.