Работодатели: 60/40 е потенциален крах на бизнеса

0

Както всяка идея от началото на извънредното положение, така и мярката 60/40 понесе многобройни промени и нагаждания. За кого е изгодна и за кого не обаче остава въпрос на лично тълкуване.

Българската стопанска камара проведе анкетно проучване, според което едва 8 % от работодателите в България са заявили, че биха се възползвали от мярката 60/40. Първоначалният проблем за тях бе, че реалните стойности са 23/77, тъй като държавата не поемаше дял от осигуровките на служителите.

През последните дни беше направена промяна в тази насока. Правителството заяви, че ще поеме и 40% от осигурителните вноски или с други думи – частта на работника. Постановлението обаче все още не е обнародвано, изчаква се одобрение от Европейската комисия.

Държавата поема и осигуровките по схемата 60/40?

Така се забеляза известно увеличение на интереса към схемата, но показателен фактор за вярата в нейната функционалност са подадените до момента заявления.  По вчерашни данни на социалния министър Деница Сачева, те са 1223 за 16 629 работници и служители.  А въпреки че броят на реално практикуващите фирми в България е спорен, по официални данни на НСИ той е бил над 300 000 през 2018 година.

Екипът ни реши да направи собствена проверка, като проведе анкетно проучване сред работодатели от различни сфери в Русе. Оказва се, че над 70% от тях не възнамеряват да се възползват от схемата 60/40. Те смятат, че мярката е неизгодна, защото повечето от тях на този етап вече не могат да покрият 40-те процента от дела си. Те също подчертават, че дори и да се включат, ако извънредното положение продължи по-дълго, те няма да могат да възстановят работа, заради похарчените средства.

Преди време мебелна фирма в Русе обмисля да роботизира изцяло производството си, но се отказва, за да стимулира икономиката в региона.

„Ние сме направили нещо добро, като сме дали работа на тези хора , за да могат те да си останат в България, да си гледат семействата. Но сега това добро ни се връща, защото трябва да плащаме голяма сума заради този голям брой служители, който имаме във фирмата“, обяснява Августин Петров – мениджър в мебелна фирма.

С налагането на извънредното положение фирмата се оказва с 580 служители и без достатъчно работа за тях. За да ги запази, обмисля схемата 60/40 , но след изчисления се оказва, че в този и вид тя не би им помогнала.

„Все пак тези 40% се дават на служителите, което е хубаво, но те се дават без да има приход в тази фирма. Съответно другият проблем, който се получава, е че времевата рамка е някак си твърде кратка – за 3 месеца става въпрос. Икономиката има нужда от време за рестарт, а изразходвайки тези средства сега, ние няма да можем да финансираме началото си после.“, допълва Петров.

Юристи също откриват проблеми в схемата.  Според тях именно несигурността за възможен рестарт е и основна причина много фирми да не се възползват от схемата.

„Много браншове са спрели на 100% своята дейност и приходите им са равни на нула, тоест не можеш да поемеш 40% от нула. И дори да имаш някакви свободни пари, тези средства ще ти бъдат нужни, за да стартираш дейността, когато бъде отменено извънредното положение“, обяснява юристът Андрей Желязков.

Друг проблем, който специалистите виждат е фактът, че работодателят трябва да изплати 100 % от възнагражденията, а след това вече да чака държавата да възстанови 60 %. Броят на подадените заявления остава малък и защото промените по постановлението все още не са обнародвани в държавен вестник, а това обикновено кара бизнеса да се съмнява, че отново ще има някакъв „капан“ или ново условие, което не може да покрие.

Оригинално се предполагаше, че мярката трябва да е най-полезна за сферите, които са прекратили изцяло дейността си, заради заповедта на здравния министър Кирил Ананиев. Оказва се обаче, че за тях е най-неизгодна. Защото правило в икономиката е – за да изкараш пари, трябва да изхарчиш пари. Как обаче харчиш без да имаш – умовете на 60/40 не казват. Дори и в началото на извънредното положение работодателите да са имали заделени пари, тогава действаща мярка нямаше. А сега месец по-късно голяма част от парите са изхарчени. Това на практика означава, че не могат да си финансират схемата – защото точно това трябва да направят – да дадат едни пари на държавата, пък тя по някое време да им ги върне.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили