Раница за спешни случаи и евакуация – не е лудост, а здрав разум

0

Мнозина гледат с насмешка хората, които са приведени в готовност за природно или причинено от човека бедствие. Такива хора получават леко шеговити определения като „препъри“ – от prepare, подготвям се, или пък „сървайвъри“ – от survive, оцелявам.

Да, пред съдбата всички сме равни, но онези, които тя не сварва напълно неподготвени, имат по-добър шанс от останалите.

И тук не говорим за строежи на специални бункери за милиони левове или за живот в страх, а за елементарни мерки, които в първите дни на стихия или война могат да ни спасят живота.

Една от тези мерки е някъде в дома си да имаме раница за евакуация или така наречената „спешна раница“.

Спешната раница се зарежда с провизии и след това е необходимо не повече от веднъж годишно да се проверяват тяхната годност и изправност. Няма нужда да е непрекъснато пред очите ви и може да стои на закътано, но достъпно място, с надеждата никога да не се налага да я използвате.

В зависимост от обема на раницата, достатъчна за цялото домакинство, има вещи от най-първа необходимост и такива, които не са задължителни.

Най-важни са:

Самата раница

Тя трябва да е достатъчно голяма, за да побере всичко най-належащо, без обаче да затруднява придвижването, когато е пълна.

Раницата задължително трябва да е непромокаема, в камуфлажен или тъмен неутрален цвят, да е с дебели здрави презрамки и да разполага с няколко удобни отделения.

Много от раниците на пазара, които са за лов и дълги преходи, са снабдени с компас и манерка за вода, които никога не са излишни.

Спешната раница се съхранява на сухо, хладно място, на което няма как да бъде увредена от битовата химия. Всеки в домакинството трябва да е наясно къде е раницата, за да отреагира в случай на нужда.

Питейна вода

По препоръка на българската Пожарна служба трябва да бъдат предвидени запаси за цялото семейство за три дни напред.

Водата задължително трябва да е херметически затворена в бутилки, като в някои магазини за спортни стоки и ловни принадлежности се намират и полиетиленови пликове за питейна вода, които спестяват малко място.

Препоръчителното количество, което трябва да бъде заделено в спешната раница, е по минимум литър вода на ден на човек. Ако е възможно да носите повече вода в раницата не се колебайте да се запасите.

Заедно с водата трябва да имате или бутилка с филтър, или таблетки за пречистване на вода – в България една опаковка от 50 таблетки се намира за около 10 лева.

Аптечка за първа помощ и медикаменти

Аптечки за първа помощ се продават готови окомплектовани във всяка аптека.

В тях са нещата като бинт, лепенки, йод, медицинска ножичка. Вътре слагаме и аспирин, дезинфектант и/ или спирт и задължително предпазни маски, защото средата може да е замърсена.

Заедно с това всеки член на семейството трябва да предвиди и медикаментите за хронични болести, които приема, и да държи запаси от тях. Разумно е в аптечката да има и дамски хигиенни материали, защото те могат да послужат и като превързочни материали при необходимост.

Дамските тампони попиват кръвта от носа и от някои по-малки рани, а превръзките биха обезопасили по-голяма рана или прорез.

Храна

Храната, точно както и водата, би следвало да е достатъчна за първите три дена.

В запасите попадат консерви с месо и зеленчуци, сушени плодове и меса, крекери, сухари, кондензирано мляко и сокове. Задължително се включват висококалорични и високоенергийни храни като шоколад, фъстъчено масло и протеинови барчета.

В платформи като Amazon се намират големи пластмасови опаковки с разделени на порции храни, достатъчни за четиричленно семейство за седмица напред. Пакет от 10 килограма храна, достатъчен за 305 порции, струва 146 долара.

В него влизат зърнена закуска, готови макарони, готови супи и готви консервирани ястия с месо и зеленчуци. Не се изкушавайте да взимате пакети с ориз, паста, боб, грах и други продукти, които искат термична обработка.

Свирка, фенерче, компас, запалка, кибрит

Малките неща са важни, щом става въпрос за спешната раница.

Не забравяйте да пъхнете в нея свирка с топче, с която да сигнализирате за местоположението си, ако е необходимо. Свирката ще помогне да покажете на близките си къде се намирате или да дадете сигнал, че сте затрупани под руини например.

Фенерчето също служи и за осветление, и за ориентиране и светлинни сигнали. Най-добре е батериите за фенерчето да се държат в раницата неразопаковани – така има нужда да се подменят по-рядко.

Кибритът и запалката са с ясно предназначение – да запалите огън, стига това да е безопасно. Около 12 до 16 долара в Amazon струва кутия с водоустойчив кибрит, който поддържа пламък дори и под вода или точно срещу работещ вентилатор.

За компаса също няма нужда да обясняваме. Не е никак лоша идея в спешната раница да има и карта на България, защото е вероятно да не разполагате с мобилен телефон, за да се ориентирате по приложение.

Одеяло за спешни случаи

Вече няма нужда в спешната раница да има тежки и обемни одеяла или спални чували. Тези одеяла за спешни случаи са чудесен заместител.

Те се наричат още космически одеяла и са изобретени от НАСА, за да запазват телесната топлина даже и при екстремно ниски температури. При по-голямата част от тях златистата страна предпазва от студа, а сребристата – от горещина.

При нужда одеялото може да се превърне и в тента, която да пази от вятър и дъжд. Опаковка с такова спешно одеяло се побира и в джоб на панталон.

Размер от 130 на 213 см може да се намери из български сайтове за 4-5 лева на брой, като за по-големи количества обикновено има отстъпки.

Нож и джобно ножче

Среден по големина добре наточен нож също е сред препоръките на хора като Беър Грилс.

Той ще е необходим за рязане и за подостряне, само че нека не се лъжем – при екстремни ситуации ще послужи и за самозащита и лов. Не пропускайте ножа с идеята, че няма да ви потрябва или че не сте от хората, които биха го използвали като хладно оръжие.

Джобното ножче ще потрябва за отваряне на консервите и като универсален инструмент, който също не заема много място, но е крайно полезен.

Радио

При бедствие, авария или военна атака радиото ще се превърне в единствения ви източник на достоверна информация какво се случва около вас. Малко радио на батерии не тежи много, не заема прекомерно място и в точен момент може и да ви спаси живота.

Копия на лични документи и пари в брой

Каквото и да се случи, трябва да можете да докажете самоличността на вас и близките ви.

По тази причина в спешната раница се прибират копия от личните документи, които или са ламинирани, за да не се засегнат от влагата, или са в непромокаем плик. Документите трябва да са на много сигурно място и да се вадят само при необходимост.

Парите в брой също се прибират в непромокаем плик и в никакъв случай не трябва да са голяма сума. Колкото до банковите карти – една банкова карта, заредена също с неголяма сума пари, няма да натежи в раницата.

Въпросът е, че при сериозен срив на общонационално ниво най-вероятно банкоматите ще са сред първите машини, които ще спрат да работят.

Вещи от второстепенна важност

В този списък попадат полезни и важни вещи, които да вземете в спешната раница, ако има място и възможност тя да бъде носена.

Тук можем да посочим изолирбанд, свещи, мокри кърпи, принадлежности за писане, тоалетни принадлежности, въжета, клещи, игла и конец, чорапи, шалове и шапки. Към второстепенните принадлежности спада и мобилният телефон, защото е възможно мобилните услуги да блокират.

Излишно е да казваме, че ако имате малки деца и домашни любимци, съдържанието на спешната раница трябва да бъде съобразено с техните нужди.

 

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук