Тя е рожба на русенския изследовател Хачик Лебикян, в нея са описани събитията, които са се случвали по тях, личностите, на които са именувани.
Наименованията на улиците, площадите и кварталите са историята на един град и са свидетелство за живота на неговите граждани, които макар и по различно време, са живели на едно и също място – в своя град. В наименованията им е закодирана историческата памет на страната и града. Затова всички по-важни събития, оставили своя отпечатък в историята на страната и града, са намерили място на картата на Русе.
Смяната на поколенията и времето, в което живеем, поражда възникването на нови ориентири, нови маркери, които русенци в днешни дни свързват със заведения, магазини и молове.
В приложение към книгата читателите ще открият планове на Русе от 1878 г. до днес, както и каталог на улици, булеварди и площади в Русе.
Хачик Лебикян е роден в Русе през 1945 г. Автор е на редица книги, резултат от неговите краеведски изследвания, сред които „Паметникът на Пети пеши Дунавски полк“ (2010 г.), „Последните дни на Ангел Кънчев“ (2011 г.), VOILA UNE IDEE. 110 г. Доходно здание“ (2012 г.). Лична заслуга на Хачик Лебикян е възстановяването на името на улица „Шести септември“, която е наречена така още през 1894 г., а в периода 1992-95 г. немотивирано е била преименувана на „Н. Обретенов“.