В експозицията, която официално ще бъде открита утре, ден преди „рождения ден“, ще бъдат представени документи, снимки, книги и публикации от периодичния печат от фондовете на Държавен архив– Русе и РБ „Любен Каравелов“. Сред тях са : „Устав на Русенската българска църковна народна община” от 6.02.1865 г.; „Учредителен закон за създаване на Дунавска област, управление на санджаците, каазите и общините, избори на управленски органи” от 3.04.1865 г.; „Правилник за образуването, състава и дейностите на Градския смесен общински съвет на Русе, за касовите приходи, разходите и организационната му структура”, планът на Русчук, снет от топографите на Източния отряд по време на Освободителната война 1878 г.; снимка на състава на първата канцелария, установена в Русе непосредствено след Освобождението, както и личното досие на емблематичния русенски кмет Кирил Старцев, кметувал в Русе в периода 25.12.1934 – 6.11.1944 г. и др.
От втората половина на миналия век ще бъдат показани Преписка по отчуждаване на кооперативни и частни имоти за нуждите на Обект 889 – Дунав мост и снимки от откриването на Дунав мост; Строителна програма на града за 1978 г.
Периодът след 1989 г. е представен с брошури и публикации в периодичния печат за проектите, реализирани от Община Русе, свързани с благоустрояването и архитектурата, развитието на туризма и културните прояви, подкрепяни от общината. Книгите на историците и изследователи проф. д.и.н. Иван Радков, доц. Д-р Любомир Златев, Йордан Борисов и Красимир Кънчев също са намерили своето място в изложбата.
Идеята на изложбата е да представи Русенската община не само като орган на местното самоуправление с нейните протоколи, решения, заповеди, а и един по-различен поглед към темата, защото Русенската община това са и улиците, и търговците, занаятчиите, и Русенският общински театър, Библиотеката и Общинската духова музика.
Експозицията ще бъде отворена за посетители до края на месец февруари т.г.