Това съобщи пред журналисти ректорът на висшето училище проф. Хр. Белоев. Проектът е на тема „Бъдещото образование и обучение по компютинг: как да подпомагаме ученето по всяко време и на всяко място“. В тематичната мрежа са включени 67 университета и фирми от 35 страни, продължителността му е 3 години.
Основната цел на проекта е да подпомогне интелигентния растеж и развитието на компютърно общество, базирано на знания и иновации. В тази връзка се предвижда да бъдат разработени Европейска стратегическа рамка за образование и обучение по компютинг, която ще формира стратегията на местно и транснационално ниво; Европейска рамка за оценяване на образованието и обучението по компютинг, която ще обхваща трите компонента: знания, умения и компетенции; Препоръки за бъдещи цифрови учебни планове за образование и обучение по компютинг; Нови дидактически модели и методики на учене с използване на социалните медии.
Проектът ще промени и методологията на обучение на компютърните специалисти, ще приложи най-съвременни технологии в образованието и ще работи за по-тясно сътрудничество между университети, изследователски институти и промишленост. Така ще бъде укрепен триъгълникът на знанието – образование – изследвания – иновации.