Русе е на опашката по брой санирани сгради като част от Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Това пише в доклад за изпълнението на програмата през 2017 г., приет от Министерския съвет. Според данните в него, през 2017 г. в Русе са били санирани само 3 сгради, толкова, колкото и Видин. Двата града делят предпоследното място в подреждането. На опашката е Добрич със само две санирани сгради. Класацията оглавяват областите Благоевград и Бургас.
През 2017 година са били санирани 769 сгради, в които има близо 50 хиляди жилища.
Към края на миналата година са стартирали дейности по 98,5% от всички 2022 сгради със сключени договори за целево финансиране по програмата, пише в доклада. В него се посочва, че в края на 2017 година в процес на изпълнение на строително-монтажни работи са били 528 сгради, вследствие на което ще бъдат обновени 38 643 жилища. Предвижда се през 2018 г. да бъдат обновени още 51 010 жилища в общо 712 сгради, от което се очаква да се възползват 109 хиляди души. Според данните, последните одобрени за реновиране сгради се очаква да бъдат завършени в края на 2019 г. Очакванията са Русе да дръпне напред в класацията, тъй като през настоящата година трябва да бъдат санирани 16 блока. По някои от тях дейностите вече са започнали.
Предстои да бъдат приети изменения и допълнения на програмата, към която има интерес. Като положителен ефект от реализирането й се отчита и подобряване качеството на околната среда вследствие на спестени емисии на парникови газове, както и смекчаване въздействието на климатичните промени.