На 13 май в 09:30 часа в Зала 1 на Областна администрация – Русе ще се проведе извънредно заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата. Фокусът на срещата ще бъде върху набелязването на възможности за предприемане на мерки за ограничаване на пътните инциденти, възникнали вследствие на използването на индивидуални електрически превозни средства. Заместник областният управител Георги Георгиев, който инициира срещата, коментира: „Целта е да намалим до минимум травматизма, причинен от инциденти с подобни превозни средства.“
Със затоплянето на времето се наблюдава увеличаване на използването на електрически тротинетки от деца и възрастни, което води до по-висок риск от инциденти. За по-строг контрол на децата от страна на техните родители настояват от полицията в Русе. Експерти по пътна безопасност припомнят, че отговорност на пътя имат и шофьорите, и пешеходците поравно. В парка на младежта в Русе има обособени зони както за пешеходците, така и за водачите на тротинетки. Правилата все по-често се нарушават както от страна на пешеходците, така и от страна на тези водачи.
В рамките на заседанието ще бъдат обсъдени и конкретни сигнали на граждани, свързани с необходимостта от повишаване на безопасността на движение. Специално внимание ще бъде отделено на кръстовището на главен път София – Варна, в района преди кв. „Бряг“ в Търговище, за да се разгледат възможните мерки за повишаване на сигурността. Разгледана ще бъде и постъпила докладна записка от кмета на село Алваново, касаеща текущото състояние и необходимостта от реконструкция и обезопасяване на кръстовището при селото в участък от републикански път I-4 София – Варна. Акцент в заседанието ще бъде даден и на въпроса за недопускане на свободното движение на селскостопански животни по и в близост до републиканската и общинската пътна мрежа. Подчертана ще бъде необходимостта от засилена превенция и контрол в тази насока, с оглед гарантиране на безопасността на всички участници в движението.
Очаква се в заседанието да се включат представители на различни институции, включително полицията, общински власти и експерти по пътна безопасност, за да се обсъдят и предложат конкретни мерки за подобряване на безопасността на движението в региона.