Утре, 27 януари, в Русе ще се проведе възпоменателна церемония по случай Международния ден в памет на жертвите на Холокоста. Събитието отбелязва 80-годишнината от освобождаването на концентрационния лагер „Аушвиц-Биркенау“ – един от най-мрачните символи на Втората световна война.
Инициативата се организира от Регионалната организация на евреите „Шалом“ с подкрепата на Областната администрация. Церемонията ще започне в 12:30 часа пред паметника на жертвите на Холокоста на площад „Д-р Мустаков“. На събитието се очаква присъствието на десетки граждани, както и представители на държавната и местната власт.
„Уроците на миналото ни задължават да не допуснем безразличието да завладее ежедневието ни. Това е нашият дълг, за да предотвратим повторението на подобни трагедии“, подчерта областният управител Драгомир Драганов. Той акцентира и върху усилията на Областната администрация в организирането на събития, посветени на толерантността и борбата с езика на омразата.
Урокът на историята
Холокостът, който отнема живота на над 10 милиона души, започва с „Кристалната нощ“ на 9 ноември 1938 г. – вълна от погроми срещу евреи в Германия и Австрия. Няколко години по-късно нацистите прилагат „Окончателното решение“ – план за депортиране на милиони евреи в концентрационни лагери.
България обаче успява да спаси над 48 000 свои евреи, благодарение на решителността на българското общество и църква. Във войните за национално обединение загиват около 1000 български евреи – доказателство за тяхната всеотдайност и патриотизъм.
Мемориал и спомен
Мемориалът в Русе, посветен на жертвите на Холокоста, е издигнат през 2018 г. със средства на „Шалом“ и дарения от израелски компании. Архитект Цвети Русинов дарява проекта, а Областната администрация реализира информационни кампании за значението на българския принос в спасяването на евреите.
През 2021 г. в София беше открит уникалният мемориал „Стената на българските праведници“, посветен на 20 българи, вписани в Световния център за възпоменание на Холокоста „Яд Вашем“.
На 27 януари светът и Русе се прекланят пред паметта на милионите жертви на Холокоста и припомнят значимостта на човечността и толерантността.