Знамето на първото пожарно доброволно дружество в България – учреденото през 1906 г. дружество „Спасител“, се съхранява в Музея. Експозицията, която се помещава в сградата на Първа районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в крайдунавския град съдържа над 200 експоната. Освен знамето, сред тях са още устава на Първата българска доброволна пожарна дружина „Развитие“ от 1896 г., сигнална тръба, с която са подавани разпореждания в пожарната команда, макет на пожаронаблюдателна кула, броеве на списание „Пожароспасителна просвета“, издавано от дружество „Спасител“ в периода 1927-1929 г., както и снимки и архивен материал, проследяващ историята на пожарното и доброволческото дело в града.
В експозицията са показани още ръчна сирена и стари защитни противопожарни облекла, използвани след 1950 година. Част от тях съдържали вредния азбест и по-късно излезли от употреба.
Посетителите могат да видят стара ръчна помпа за пожарогасене, която е била теглена с конски впряг
Посетителите могат да видят и стара ръчна бутална помпа за пожарогасене. Тя се задвижвала от четирима души, а до мястото на инцидента била теглена с конски впряг.
Представена е и по-модерна помпа на колела, използвана до 1930 година.
Музеят може да бъде посетен в „Седмицата на пожарната безопасност“ до 18 септември тази година.