Русе, Пазарджик и София (столица) са областите с най-голям годишен ръст на трудовите възнаграждения.
Това се казва в най-новия доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) „Регионални профили. Показатели за развитие 2023“, публикуван на сайта на института.
За Русе и Пазарджик нарастването е с до 16 на сто, и с 14 процента за столицата. Силистра е на обратния полюс с годишен темп на повишение на възнагражденията от едва 4 процента.
В челната тройка на областните центрове и тяхната тежест в националната икономика са София с 59 млрд. лв. БВП към 2021 г., или 43 процента от общия за страната, Пловдив с 10 млрд. лв. БВП (7,4 на сто от този на цялата страна) и Варна – 8,4 млрд. лв. БВП. Русе е в „златната среда“, като отново задминава с малка преднина по общ размер на икономиката тази на Велико Търново.
Неравномерната стопанска активност определя и неравенствата в благосъстоянието на населението, пише още в доклада. За София (столица) БВП е 45 000 лева и това е единственият център, чийто относителен брутен вътрешен продукт е над средната за страната стойност от 20 200 лева на човек. С близки показания до средния БВП се нареждат Стара Загора (20 200 лева на човек), София – област (19 300 лева на човек) и Варна (17 900 лева на човек).
Селското стопанство пък е значим отрасъл за икономически по-слабо развитите области, като в Силистра то съставлява 27 процента от добавената стойност, в Добрич – 21 процента, в Разград – 20 процента.
Претеглени спрямо населението, най-много преки чуждестранни инвестиции има в столицата (11,2 хил. евро), следвана от областите София (7,3 хил. евро) и Бургас (5,6 хил. евро.