Възможностите за обучение и научни изследвания в Аграрно-индустриалния факултет на Русенския университет „Ангел Кънчев“ бяха представени по време на заседание на Съвместната българо-румънска земеделска комисия. Домакин на срещата беше ректорът на висшето учебно заведение доц. д-р Десислава Атанасова, а дискусията бе ръководена от заместник областния управител на Русе Георги Георгиев.
Във факултета работят 40 преподаватели, сред които е и академик Христо Белоев. В момента там се обучават над 400 студенти в бакалавърска степен, над 150 в магистърска и 30 докторанти. От създаването му досега факултетът е подготвил над 10 000 специалисти и е провел стотици приложни изследвания.
Георгиев подчерта значението на сътрудничеството между България и Румъния в областта на образованието и науката, като посочи, че Русенският университет е сред водещите институции в този процес. Той изтъкна ползите от взаимодействието между университети, изследователски центрове и индустрията, което води до иновации и ефективни решения в земеделието и други ключови сектори.
Областният управител Драгомир Драганов също присъства на заседанието и заяви, че използването на научните постижения в аграрния сектор е от ключово значение за развитието на страната. Той подчерта, че разширените контакти между институциите на България и Румъния след влизането в Шенген ще дадат нови възможности за съвместни проекти.
Заместник-председателят на Окръжния съвет в Гюргево Георге Добре посочи, че университетът в Русе е водещ в изследванията, иновациите и дигитализацията, които са определящи фактори за развитието на земеделието и икономиката.
В срещата участваха представители на българските и румънските институции, ангажирани в секторите земеделие и животновъдство. Очаква се тя да даде начало на нови съвместни проекти и инициативи между двете страни.