Преди официалното откриване тържествен молебен пред паметника на Баба Тонка отслужи НВПр Русенският митрополит Наум, в съслужие със свещеници от Русенската епархия, след което кметът Пламен Стоилов и директорът на Регионалния исторически музей доц. Николай Ненов прерязаха лентата на музея.
„Щастлив съм, че най-накрая този ден настъпи. Двайсет и три години трябваше да чакаме символът на българското Възраждане в Русе – музеят на Баба Тонка, да бъде възстановен“, каза в словото си кметът Пламен Стоилов. „Фамилия Обретенови е едно огледало на българското общество през Възраждането“, допълни доц. Ненов
Сред най-ценните елементи от експозицията са черепът на Стефан Караджа, някои от личните вещи на Баба Тонка и на Никола Обретенов, на войводите Панайот Хитов и Филип Тотю, които след Освобождението идват в Русе. Направена е и историческа възстановка на Русчушкия затвор, в която са показани вратите на зандана, вериги и катинари от XIX век, както и силуети на затворници, с които посетителите могат да се снимат. Aудиофон показва каква е била и атмосферата в затвора по онова време.
„Мисля, че този начин на презентиране на историята, в което се включват и интерактивните игри с въпроси и отговори, е част от съвременното представяне на музеите и то в тема, която е изключително консервативна, където човек рядко може да си позволи волности“, каза още Николай Ненов.
Експозицията е развита на три етажа, като в приземния е темата за Русчушкия затвор. За удобство на посетителите има и изграден асансьор.