За рязък скок на пациентите с инсулт информират от Университетската болница „Медика Русе“
Само за първите две седмици на януари, в отделението по нервни болести са приети над 30 пациенти с инсулт в животозастрашаващото състояние. Това е двойно увеличение на пациентите с инсулт, постъпили в болницата. От там уточняват, че през най-горещите летни месеци – юли и август в отделението по Неврология на болницата са лекували средно по 25-30 пациенти с това заболяване месечно, като техният брой е бил почти същия и през месеците ноември и декември, които също бяха топли. Специалистите споделят, че отчитат и повишаване на броя на пациентите с лош контрол на артериалното налягане и световъртеж.
Д-р Росица Кръстева – Началник на отделение по Нервни болести отдава тази тревожна тенденция на рязко застудяване след по-топли периоди, както се случи преди десетина дни у нас, тъй като студеното време, което води до свиване на кръвоносните съдове и повишаване на артериалното налягане. Специалистът посочва, че най-застрашени са хората с хронични заболявания като артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, ритъмни нарушения, мозъчно-съдова болест, съдови заболявания на крайниците и диабет, както и всички в напреднала възраст. Обикновено при пациентите с артериална хипертония през летния период кръвното налягане е по-ниско, поради което те намаляват или спират лечението си, докато през зимата, когато температурата навън падне, получават хипертонична криза, преходни нарушения на мозъчното кръвоснабдяване или исхемичен мозъчен инсулт.
Д-р Кръстева препоръчва на хората в рисковите групи да избягват продължителен престой на открито, при минусови температури, също така да поддържат нормална стайна температура в жилищата си, да приемат топли напитки, но не алкохол. Много важно е да проследяват редовно два пъти дневно кръвното си налягане, при нужда да посещават личния си лекар или кардиолог и да приемат предписаното им лечение. При поява на оплаквания като главоболие, световъртеж да не се самолекуват, а да потърсят специализирана лекарска помощ.
Важно е да припомним симптомите на мозъчния инсулт – увисване на устния ъгъл и изкривяване на лицето, внезапна слабост или изтръпване на ръка и крак, внезапна промяна в говора. При тези оплаквания по най-бързия начин, до 3 часа, пациентът трябва да бъде транспортиран до спешно отделение в болница, където се провежда съвременно лечение на инсулта.