Япония има проблем с прираста. Населението масово застарява. Правителството планира да вдигне пенсионната възраст над 70 г., за да се справи с недостига на работна ръка, нарастващите разходи за социално подпомагане и свиващата се маса на данъкоплатците. Но това е само икономическата страна на проблема.
Хората в обезлюдяващите селища освен от финансови несгоди страдат от депресия и самота, предава Agence France-Presse. Затова възрастната жителка на с. Нагоро Цукими Аяно започва проект, чрез който възкресява живота с ръчно направени кукли от плат, които е поставила почти навсякъде.
Те са с човешки ръст, представляващи бивши жители и имитират различни дейности: „семейство“ е застанало пред изоставената бакалия; край автобусна спирка „баща“ тегли каручка, пълна с „деца“; други пък „четат“ книги, седнали на пейка… Така куклите повдигат духа, привличат туристи и хората вече не са тъжни.
Аяно, която живее заедно с баща си, разказва: „Училището затвори врати преди 7 години поради липса на учители. Вече няма деца в селището. Най-младият жител на Нагоро е на 55 години“. Проектът ѝ се зародил преди 16 години, когато Цукими поставила плашило, облечено с дрехите на баща ѝ, в зеленчуковата си градина, за да прогони птиците. „Минаваща край градината жена наистина помисли, че това е баща ми, и го поздрави. Беше забавно“, споделя тя.
Заради въображението на 69-годишната жена и 270-те й манекена селото само с 27 жители не е обречено на забрава, въпреки че се намира в планински район в западната част на Япония, на повече от 500 км от столицата Токио.