Скривалищата – стари, неподдържани и с неясна собственост

0
Снимка: БГНЕС

По-малко от половината скривалища у нас са годни за ползване, съобщи шефът на пожарната гл. комисар Николай Николов. По списък в България има 734 такива съоръжения. В приличен вид обаче са едва 292.

Това са обекти, за които отговарят институции – държавата или общините, като в тази бройка не влизат частните. Една трета от посочените са секретни.

За останалите би следвало да се грижат частни собственици – например етажната собственост в блок. Това са хиляди укрития в градове и села. Често пъти обаче това не се прави. Подходите към помещенията са затрупани, а самите скривалища се използват за мазета.

Само 12 скривалища годни за експлоатация в Русе

При много от тях не се знае дори кой е собственикът. Някои са строени без документи, а на практика всички са изграждани по стари строителни норми, които отдавна не важат.

За да се се подреди целият този хаос ще са нужни години и стотици милиони левове. Трябва да се започне от изясняване на собствеността и след това да се инвестира в ремонти.

МВР пусна списък със скривалищата у нас

„Никога в България идеята не е била 8 млн. души да живеят под земята“, коментира Николов. В тежки ситуации се предвижда първо евакуация, а след това – защита на гражданите.

Освен всички други проблеми при скривалищата възниква въпросът и за изхранването на хората, които биха стояли там известно време. Шефът на пожарна посъветва на първо време да се разчистят подходите към тези помещения от ненужни вещи и гражданите да знаят къде се намират те.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили