Слънчевите лазери, захранвани от светлината на Слънцето, могат да се превърнат в реалност благодарение на международен екип учени, който получи 4 милиона евро финансиране от Европейския съвет за иновации и британския фонд Innovate UK. Иновативната технология има потенциал да осигури енергия за лунни бази, мисии до Марс и дори за Земята.
Идеята е вдъхновена от бактерии, живеещи в тъмните дълбини на океана, които използват изключително чувствителни комплекси за събиране на светлина. Учените планират да изолират и синтезират тези структури в лаборатория, за да концентрират светлината и да захранват лазери.
Технологията ще улавя светлина и ще я насочва към твърди материали, като кристали, които ще генерират мощен лазерен лъч. Благодарение на способността на лъча да остава тесен и фокусиран на големи разстояния, лазерна станция в орбита около Земята може да излъчва енергия към сателити, лунни бази или дори към мисии на Марс.
Изследователите виждат в технологията възможност за революция във възобновяемите източници на енергия. Според проф. Ерик Гоугър от университета „Хариот-Уат“ в Шотландия, системата би могла да се използва за разделяне на вода, синтезиране на торове и провеждане на химически реакции, които понастоящем изискват голямо количество енергия от изкопаеми горива.
Този проект е поредната стъпка към иновативни решения, които могат да преобърнат начина, по който произвеждаме и използваме енергия.