Студенти от четири факултета на Русенския университет ще разработват прототип на градски автомобил, задвижван с водород.
По проекта ще работят студенти от Транспортния факултет, Факултета по електроника, електротехника и автоматика, Аграрния факултет и Факултет Бизнес и мениджмънт. Един екип ще изгражда шасито, друг – двигателя, трети ще се занимава с електрониката. С помощта на преподаватели от различни катедри студентите ще опитат да създадат автомобил, задвижван с алтернатива енергия, който не само да участва в състезания, но ида отговаря на стандартите за движение по пътищата на Европа – т.е. да има фарове, чистачки и поне две врати.
Идеята се зародила преди няколко месеца, след като по различни програми за студентски обмен, младежите се включили в изследователски екипи и посетили конференции, посветени на опазването на околната среда в различни европейски градове. Русенските студенти вече имат готова концепция, с която да поставят началото на новата разработка и вече получиха подкрепата на ректорското ръководство. С него те планират участват в следващия Shell Eco-marathon Europe, който отново ще се проведе в Лондон.
Според документ, приет през 2011 г. – Бяла книга – Пътна карта за постигането на единно европейско транспортно пространство-към конкурентоспособна транспортна система с ефективно използване на ресурсите, до 2030 година автомобилите, използващи конвенционални горива, трябва да намалеят двойно. Целта е през 2030-та в големите градове в Европа да има практически свободна от въглероден двуокис градска логистика. До 2050 година автомобилите с двигатели с вътрешно горене трябва да бъдат поетапно изтеглени от употреба в градовете, е записано още в Бялата книга.