Ако човечеството не вземе необходимите мерки, предстои нов всемирен потоп, предупреждават учени университет в Мелбърн в статия, публикувана в английското научно списание „Нейчър“, цитирана от БТА. .
Според тях, новият всемирен потоп ще настъпи в близките сто години, а причина за него ще бъде повишаването на нивото на световния океан, което непрекъснато расте заради активните приливи, увеличаващите се вълни и бурите. Те пък са предизвикани от глобалното затопляне.
По оценка на специалистите, ако човечеството не прекъсне наблюдаваните днес тенденции, към 2100 г. внушителна част от сушата на нашата планета ще се окаже под водата. В частност крайбрежните региони ще бъдат потопени на 50 процента. Най-застрашени ще бъдат крайморските територии, разположени на 10 метра над морското равнище. При най-лошия сценарий около 287 милиона души, или 4 процента от световното население, могат да пострадат от крайбрежните наводнения. В парично изражения дебнещият всемирен потоп може да нанесе щети в размер от 14 трилиона долара, което съставлява 20 процента от световния брутен вътрешен продукт.
Въпреки че нивото на моретата се покачва сравнително бавно, екипът на Ебру Кирецки от австралийския университет в Мелбърн твърди, че на човечеството му предстоят катастрофични природни явления. Увеличава се разрушителната сила на приливите, на наводненията и на другите стихии на природата. Специалистите са моделирали карта на света с териториите, които могат да се окажат под вода към 2100 г. В САЩ ще бъдат частично наводнени крайбрежията на щатите Северна Каролина, Вирджиния и Мериленд, в Азия някои региони на Китай ,Бангладеш и Индия, а в Океания – северната част на Австралия.
В Европа съществено ще пострадат северните части на Германия и Франция, а главната жертва на глобалните наводнения ще стане Великобритания.