Учени стартираха мащабния проект Earth BioGenome през 2018 г., който цели създаването на генетични паспорти за над един милион видове растения, животни и гъби, за да бъдат защитени най-уязвимите видове. Въпреки първоначалния скептицизъм заради мащаба, проектът постига успехи, като вече са разшифровани геномите на 3000 вида.
Целта е до 2026 г. в базата данни да бъдат включени още 10 000 вида, а до 2032 г. – 1.7 милиона генома. Спадащите цени на ДНК секвенирането правят проекта по-достъпен, като първоначалният бюджет от 4.7 милиарда долара е намален до 265 милиона.
Проектът има три основни етапа, сред които идентифициране на видовете за секвениране и създаване на референтни геноми за по-добро разбиране на генетичните вариации и наследствените заболявания. Учените планират да включат данни за климата, за да оценят влиянието на климатичните промени върху биоразнообразието. Вече 28 държави от шест континента участват в проекта, който предвижда секвениране на място за по-ниски разходи и по-висока точност.
Проектът „Биогеном на Земята“ е сравняван с глобални инициативи като National Microbiome Initiative и Earth Microbiome Project, които също се стремят към създаване на обширна генетична база за опазване на природните ресурси и разработване на нови медицински и биологични приложения.