Каната, която е антично наследство от българските земи, част от погребалните дарове на тракийски благородник, е изложена във фоайето на Историческия музей на пл. „Ал. Батенберг“ 3. Изработена е от бронз – устие, дръжка, крачета, а основното тяло е от черупката на яйцето. Каната не е устояла на времето, била е строшена на множество късчета, поради което е предадена в музея като дарение в насипен вид. Умелата работа на варненски консерватори възстановяват съда, който вече има и експозиционен вид.
Към настоящия момент не е открит аналог на тази кана у нас, което я прави наистина уникална. Паралели се откриват в колекцията на Британския музей, експонирал две щраусови яйца, по които има следи от метал, който не е запазен. Датирани са в периода 7-6 век преди Хр., а за произход се сочи източното крайбрежие на Средиземно море – Финикия.
Като се познава търговския обмен, монетната циркулация, както и произхода на амфорите из нашите земи, с увереност може да се предположи, че каната от щраусово яйце е била закупена или получена в дар от източното Средиземноморие за нуждите на местен гетски благородник, смятат историците.