В Сърдечно-съдовия център на „Медика“ екипът на проф. д-р Добрин Василев вече прилага ренална денервация за лечение на резистентна хипертония. Това е добра новина за хората от Русе и съседните области, които дори с няколко медикамента не могат да стабилизират артериалното си налягане на нормални нива.
Хипертонията е резистентна, когато кръвното е по-високо от 140/90 mm Hg, въпреки адекватния начин на живот и лечение с повече от 3 антихипертензивни препарата в пълна доза, от които поне единият е диуретик. Практиката у нас и в чужбина показва значителна редукция на артериалното налягане на първия, третия и шестия месец след процедурата. Ползата за пациента освен по-доброто качество на живот е и финансова, защото след 6-ия месец броят на медикаментите за контрол на артериалното налягане обикновено се редуцират до един.
Реналната денервация е нов и обещаващ минимално инвазивен метод, основан на връзката между бъбреците и кръвното налягане. При процедурата чрез специален катетър се достига до бъбречната артерия, където се провежда радиофреквентна аблация на нервните окончания, което намалява тяхната активност и съответно артериалното налягане. Едноваскуларната процедура се осъществява в ангиозала, с локална упойка.
Първите двама пациенти, на които е приложен методът в „Медика“, са 66-годишна жена и мъж на 70 години с коронарна болест и трети стадий хипертония. Още на следващия ден кръвното им спада съществено и те се чувстват по-добре.
„При нормализиране на артериалното налягане, положително се повлияват сърцето и кръвоносните съдове, което силно намалява риска от сърдечно-съдови инциденти, сърдечна недостатъчност и дори от фатален край“, обяснява д-р Октай Максудов, един от лекарите, участвали в прилагане на новия метод.
За положителния резултат от процедурата говорят показателите на пациентите. Преди нея жената въпреки лекарствената терапия е поддържала кръвно налягане от порядъка на 240 – 260/140 mm Hg, а след нея то вече е 110/80. Мъжът при постъпване в болницата е бил с горна граница е 180, а след реналната денервация кръвното му се нормализира. „Чувствам се друг човек, много съм благодарен на д-р Стефанова, която ми предложи тази процедура, ще й целувам ръка“ – споделя човекът.
Като се позовават на редица проучвания, инвазивните кардиолози от Сърдечно-съдовия център на „Медика“ уточняват, че добрият ефект на реналната денервация се дължи преди всичко на изключителната връзка между структурните и функционални промени на бъбрека и развитието на хипертония и обратно. Дългосрочното високо кръвно може на свой ред да причини хронично бъбречно заболяване и бъбречна недостатъчност. Всички тези проблеми от друга страна влияят негативно върху работата на сърцето и го увреждат.
Специалистите са убедени в ефективността на процедурата и я препоръчват на всички хипертоници, чието кръвно не се повлиява съществено от шепата хапчета, които пият. За нея здравноосигурените пациенти не трябва да доплащат.