На 21 ноември Българската православна църква отбелязва големия християнски празник Въведение Богородично, деня, когато невръстната Мария, обречена на Бога от родителите си Йоаким и Анна, преди да се роди още, само на три години била въведена в Йерусалимския храм. Била предадена на Йосиф от Давидовия род, който да се грижи и бди над нея..
С решение на Светия Синод от 1929 година празникът в България се отбелязва и като Ден на християнското семейство и християнската младеж. Този празник напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите. Защото семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за Бога и Православието, за християнските добродетели, на които векове се е крепял българският род.
Въведение Богородично е един от големите вселенски празници, който в църковните песнопения се назовава “предвестник на Божието благоволение към хората”. Според Светото писание на този ден тригодишната Мария е заведена от родителите си в Йерусалимския храм и отдадена в служение Богу.
Това е паметно събитие за семейството на Майката Божия и затова се тачи от православната църква и като Ден на християнското семейство. Според православната традиция Въведение Богородично се свързва с настъпващата зима и очакването на църковните тържества около Рождество Христово. Семейното ходене на църква на днешната дата символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на бащи и майки за духовните им задължения към децата.
Според църковния ни календар празникът попада в периода на Коледните пости. На този ден вярващите приемат Свето причастие, а с него и нови сили за духовен растеж и борба със злото – в себе си и в света.