Вероятно по-голямата част от имащите право на глас българи в неделя ще предпочетат да редят зелето в бидоните, вместо да отидат до избирателната секция и да упражнят правото си на вот.
И вечерта, седнали с чашка в ръка пред телевизора ще започнат да роптаят – „мамка им, пак тези се уредиха на тлъстите заплати в парламента!“. Без да си дават сметка, че спестявайки си „разходката“ до избирателната секция на практика подпомагат възпроизвеждането на статуквото. Защото, това е желанието на политическите лидери и на обкръжението им – ако има как, да гласуват само твърдите ядра. Това ще им спести и упреците за купуване на гласове. От една страна – защото негласувалите подпомагат ефекта от купените гласове. Два пъти по-малко гласували улесняват търговците на гласове два пъти. За тях става два пъти по-евтино и два пъти по-лесно. Негласувалите наливат двойна тежест във вота на купените гласове.
Изчисленията показват, че ако избирателната активност падне до около 30-32 процента, както се очертава, то тогава на една партия ще й трябват около 80 хил. гласа, за да влезе в Народното събрание. За каква представителност говорим в този случай?
Гласуването с „Не подкрепям никого“ е еквивалент на отиването за гъби, категорични са експертите.
Затова вие, които си стоите вкъщи, задайте си въпроса „Вот или кисело зеле?“. Отговора давате вие…