Втори сме на Балканите и 26-ти в света на Олимпиадата

0

България е втора олимпийска сила на Балканите, показва статистиката на завършилите снощи XXXIII летни олимпийски игри.

В Париж спортистите ни завоюваха 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала. От балканските страни повече отличия има само почти 3 пъти по-многолюдната Румъния. В генералното класиране по нации страната ни заема 26-о място от 206 участвали в надпреварата държави.

Триумфалното представяне на България на Олимпиадата бе водено от борците и тежкоатлетите. Семен Новиков спечели златния медал в категория до 87 килограма при класиците, докато Магомед Рамазанов стана шампион при 86-килограмовите в свободния стил. Вдигането на тежести донесе още един златен медал за България, благодарение на Карлос Насар, който триумфира в категория до 89 килограма.

Със сребърен медал се окичи Боряна Калейн в индивидуалния многобой по художествена гимнастика, което затвърди позицията ѝ като една от водещите гимнастички в света. Бронзовите отличия бяха спечелени от таекуондистката Кимиа Ализаде в категория до 57 килограма, състезателят по вдигане на тежести Божидар Андреев в категория до 73 килограма и боксьорът Хавиер Ибаниес в категория до 57 килограма.

Най-много медали – 126, от които 40 златни, 44 сребърни и 42 бронзови завоюваха спортистите на САЩ. На втора позиция е Китай с 91 медала – 40 златни, 27 сребърни и 24 бронзови, третото място завоюваха спортистите на Япония с 45 отличия – 20 златни, 12 сребърни и 13 бронзови медала. ТОП 6 в класацията допълват Австралия – 53 медала, домакинът на Игрите Франция и Нидерландия.