Вузовете бълват неподготвени за истинския живот кадри

6
Свободни работни места в област Русе към 02 декември  2019 г.

Това показват данните на Българската стопанска камара от изследване на специалисти в ключови за икономиката ни дейности.

Почти 81% от завършилите инженери, IT специалисти и финансисти признават, че им се налага да се обучават наново още от първия работен ден. За 41% проблемът е, че излизат от университетите без никакви практически умения. 29 процента не откриват връзка между програмите за обучение и реалните изисквания на бизнеса за конкретното работно място, а други 19 на сто не познават техниките и технологиите, използвани в практиката. Шокиращите данни са от изследване на Българската стопанска камара сред специалисти в ключови за икономиката ни дейности.

По думите на Томчо Томов от БСК, само 15% от анкетираните твърдят, че подготовката им съответства на потребностите на практиката. Всеки четвърти пък признава, че когато започне работа, има нужда да изучава новите технологии, а на всеки пети му се налага да усвоява наново нормативната уредба. Ако не правят нищо за подобряване на професионалната си квалификация, финансистите губят уменията си след 9 г., инженерите след 7, а IT специалистите още след 4.

Изследването показва още, че на младите им липсват умения за работа в екип, да защитават позициите си, да са инициативни, да носят отговорност, да решават проблеми, да работят под напрежение и да управляват времето си. Макар че са израснали в компютърната ера, те не умеят да използват компютъра за работа, да си служат със специализиран софтуер, масово не знаят втори език, не могат да работят със стандарти и нормативни документи. Така на практика ползата от вузовете у нас се оказва само дипломата за висше образование.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

6 КОМЕНТАРИ

  1. Аз не мога да разбера друго – часовете били малко,парите за образование били орязани и т.н.Хем образованието да е на ниво, хем да е държавна поръчка.Няма как да стане, в чужбина образованието отдавна струва пари..Като искате образование ще си плащате, ще ви преподават истински професори,политици и успели личности, а не някой който цял живот не е излизал от Русе.

  2. Случка от живият живот-служебният шофьор кара(покрай русенският университет) „велик началник“-вимесчия.Разговор:“Пенчоооу,ей тукъ съм учИл за началник…“-това от човек неможещ да си завърже сам обувките,камо ли да има авторитет и уважение от подчинените си,или да вземе самостоятелно решение.Но с волско търпение и здраво лизане,драпа здраво по стълбицата нагоре,и все по-нагоре…И никой вече неможе го върна на село-това е България в наши дни.Който може да свири на пиано свири,който неможе-учи другите как да свирят.2. krozbi е прав за съжаление.

  3. За жалост е вярно. Няма никаква практика и тези стажове които се искат от нас пак не вършат работа. Ние използваме стара учебна база, а те ми говорят за модерни технологии. Е как да стане един студент модерен инж. като учи от ръководства от 1973г… и на края излиза, че само диплома взимаш колкото да се биеш гордо в гърдите, че си инж. докато зареждаш щанда с вафли в Кауфланд..

  4. Е как нашият велик университет на бълва само ЕнжЕнЕри, а преподавателите имат самочувствие, сякаш преподават в Оксфорд.

  5. ми те отиват да учат с презумциуцията че ще стават началници ,щотряба да се знай как се работи .

  6. Де да бяха само ВУЗ-овете, ами то и средните училища и те. Бълват „некачествен материал“ – и после що имало безработица? Ами ще има… като нямат хората професия, която да отговаря на търсенията…

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук