Започна кампанията „Думи на годината с „Как се пише?“
За четвърта поредна година стартира инициативата „Думи на годината с „Как се пише?“ – онлайн кампания, която цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година.
Кампанията предоставя възможност на всеки да се включи, като предложи дума или израз, който според него е оставил отпечатък върху общественото съзнание. От 6 до 10 януари предложенията се събират на страниците на платформата за грамотност във Facebook, Threads и X (бившият Twitter). След това жури от специалисти ще селектира десетте най-запомнящи се предложения, а финалното гласуване ще се проведе от 13 до 18 януари на сайта „Как се пише?“. Резултатите ще бъдат обявени на 20 януари.
Думи, които разказват за обществото
През последните години в списъка на знаковите думи попаднаха „изкуствен интелект“, „сглобка“, „времеубежище“, „война“, „избори“ и „преценям“. Според организаторите тези думи не само отразяват важни събития, но и дават знак за обществените вълнения и тревоги.
„Моята дума би била избори – не само политическите, но и личните, които правим всеки ден“, сподели писателят Захари Карабашлиев.
Сред предложенията тази година се отличава и думата „Гунди“, вдъхновена от документалния филм за легендарния футболист. „Тази светла личност заслужава място сред знаковите думи на годината“, отбеляза създателката на инициативата, д-р Павлина Върбанова.
Зад думите – вълнения и предизвикателства
Организаторите посочват, че думите отразяват не само реални събития, но и сигнализират за това какво вълнува хората. „Например думата стрес е често споменавана. Тя описва хаотичното и напрегнато време, в което живеем“, коментира един от участниците, Диодор.
Според д-р Павлина Върбанова и Доротея Николова, учителка и журналистка, кампанията е ценна с това, че „дава възможност да чуем гласа на хората в трудни и разединени времена“. Те изразяват надежда, че инициативата ще помогне за осъзнаването на важността от диалог и сътрудничество в обществото.
Инициативата „Думи на годината с „Как се пише?“ продължава да бъде огледало на обществените настроения, насърчавайки размисъл върху процесите и ценностите, които определят съвременния живот.