Езерото в „Сребърна“ ще бъде зарибено с изкуствено размножени екземпляри от местния вид див шаран, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе.
В местността „Пристана“, в централното водно огледало, ще бъдат освободени 1200 килограма отраснали риби. Те са по-големи от стандартната храна на американското бодливо сомче – инвазивен и изключително агресивен вид риба, обитаващ езерото в „Сребърна“. Според специалистите периодът е подходящ, тъй като младите шаранчета са укрепнали и ще имат достатъчно време да се адаптират преди настъпването на зимата.
Зарибяването е по проект „Управление на сукцесионните процеси и подобряване на качеството на местообитанията на защитени водолюбиви видове във влажната зона в Поддържан резерват „Сребърна“, който се изпълнява от РИОСВ-Русе, финансиран от Оперативна програма „Околна среда“. Това е първото от четирите зарибявания, предвидени по него.
Със зарибяването се очаква да се намали натоварването от хищничеството, ще се създадат реални условия за ефективно размножаване и увеличаване на числеността на дивия шаран и ще се подобри хранителната база на водолюбивите птици в защитената местност.