Това е записано в мотивите на международното жури, оценило концепциите на градовете-кандидати. Друг основен мотив е, че предложената цялостна стратегия на управление е слаба.
Преведено от „административен“ на „обикновен“ език това означава, че членовете на журито не са били убедени, че концепцията е плод на разработка с активното участие на художествено-творческата общност, а е повече „административна разработка“. „Журито не беше толкова сигурно относно ролята на гражданите в разработването на проекта“, пише в мотивите на журито.
Като „солидни и интересни“ са оценени идеите за използването на река Дунав като катализатор на европейското измерение на програмата – „Русе се опитва да извлече максимална полза от своето разположение на река Дунав и от партньорството си с румънския град Гюргево, чрез което да развие сложното взаимодействие на двете съседни култури и в по-широк смисъл, да изгради взаимно доверие между всички култури в Дунавския регион“, отбелязва журито. В същото време обаче се подчертава, че „последователността на целите, заложени във формуляра за кандидатстване не беше добре развита по време на презентацията, в която движещата сила на „свободния дух“ не беше толкова очевидна“.
Пълния текст на мотивите на международното жури можете да прочетете ТУК.
Всичко по този проект беше предварително ясно! Хората не гледат какво сме били в миналото.Сега града е една руина,едно сметище.Безспорно този факт е бил един от аргументите за отказа.Най-голям е приносът на настоящето и на предходното общинско ръководство.Вината си е и наша,на гражданите! Какви кметове си избираме само? Подкрепям тези си думи с последното изречение от констатацията на журито :“НАПРАВЕН БЕШЕ ИЗВОД,ЧЕ ЦЯЛОСТНАТА СТРАТЕГИЯ НА УПРАВЛЕНИЕ Е СЛАБА“!!!!Кмете,имаш думата!