Карането със зимни гуми не е задължително, но е препоръчително, напомнят от полицията във връзка със започналата акция „Зима“. Засега няма влязло в сила законово изискване гумите да са зимни, така че се мери само дълбочина на грайфера, който трябва да е над 1,6 мм. Очаква се обаче до края на годината зимните гуми да станат задължителни при сняг, лед или трайно ниски температури. Решението е на Комисията по транспорт към Народното събрание от 13 октомври т. г., което ще стане факт, след като промените бъдат приети от парламента.
След сериозни дебати за задължителното въвеждане на шофиране със зимни гуми от ноември до април депутатите отхвърлиха предложението с аргумента, че има в части от страната, където сняг не пада цяла година, а има и безснежни зими. В отделните части на България температурите се различават, а през последните години сняг вали и извън този период, което може да се окаже опасно на пътя.
Така се стигна до решението зимните гуми или веригите да са задължителни, когато на пътя има сняг или лед. За нарушителите законотворците определиха глоба от 50 лева с фиш. В момента такава е и санкцията, ако гумите са износени или по тях има повреди.
Лятната гума губи много от качествата си при температура под 7 градуса по Целзий, т.е. каучукът на лятната гума се втвърдява и се влошава сцеплението с пътя, дори и при сух, но студен асфалт, а при наличието на сняг малката дълбочина на грайфера на лятната гума не може да осигури необходимото сцепление.
Летният протектор в зимни условия се износва по-бързо и се влошават динамичните качества на автомобила, заради недоброто сцепление с пътя, припомнят от Съюза на българските автомобилисти.