„Златното евангелие“ обогатява фонда на Историческия музей в Омуртаг

0
"Златното евангелие"

Сред местните то пази жив спомена за величавото и трагично време на Освобождението на региона и България.

Богослужебната книга има интересна история, докато се превърне в един от ценните експонати на институцията. На 15 януари 1878 г. воините на 11-та пехотна дивизия от Руската императорска армия освобождават Осман пазар /днес Омуртаг/. Преди да се изтеглят турските войски и башибозукът опожаряват част от града. Сред изгорелите сгради е и храмът „Свети Димитър“. Унищожени са богослужебни книги и църковна утвар. За да не остават местните християни без духовно напътствие интендантът на 11-та пехотна дивизия Николай Благово им подарява „Свещенное евангелие“, разказва Тошев.

Руският подарък представлява Четвероевангелие, издадено в Москва, отпечатано в Синодалната типография през 1862 г. То е подвързано с дървени корици, покрити с медни листове, богато профилирани с орнаменти и изображения. Размерът им е 48,5 см на 33 см. Обковът е оцветен със златистожълто лаково покритие. Книгата е имала две закопчалки, които не са запазени. Евангелието е с дебелина 8 см на кориците и книжното тяло.

В срeдата на първа корица е изобразено във висок релеф „Възкресение Христово“. Украсата по краищата на корицата е от разцъфнали цветя и растителни орнаменти. Върху втора корица е изобразено „Рождество Христово“. Изработката е много прецизна, с подчертаване на детайлите. За корицата са прикрепени четири крачета, на които ляга книгата.

Книжното тяло на Четвероевангелието съдържа 382 листа. Към последната група са прикачени без номерация четири листа с изображенията на четиримата евангелисти Матей, Марко, Лука и Йоан. Върху бялата страна на листа с изображението на светия евангелист Марко е положен дарствен надпис на руски език.

Четвероевангелието престоява в църковния храм до 26 януари 1973 г., когато отваря врати музеят в града. И въпреки че е имало години, в които служещи в черквата отци проявяват интерес и амбиции за връщането му в храма, „Златното евангелие“ остава във фонда на Исторически музей и радва посетители и гостите на града.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили