Единадесетото издание на Лятна школа по антропология започна в Регионалния исторически музей в Русе.
Школата е съвместен проект на Нов Български университет и музея в Русе. Участие в нея вземат 11 студенти с изявени интереси в областта на антропологията, модата и дизайна, киното, телевизията и маркетинга. С помощта на лекторите доц. д-р Ирена Бокова, завеждаща департамент „Антропология“ в Нов Български университет, проф. Людмил Христов, ръководител на департамент „Кино, реклама и шоубизнес“, д-р Кристина Савова, преподавател по дизайн във висшето училище, д-р Стефания Темелкова, преподавател по маркетинг и проф. д-р Николай Ненов – директор на Регионален исторически музей – Русе студентите ще проведат поредица от семинарни и практически занятия. В тях те ще се запознаят с различните форми на наследство, тяхното многообразие и начин на опазване. Встъпителната лекция на проф. Ненов очерта премиерите на Модерността в България и тяхното проявление в Русе – построяването на първата железопътна линия, първия асансьор, първата печатница, осъществяването на първата кинопрожекция, наименоването на улиците и др.
Младите хора ще посетят и различните експозиции на Регионален исторически музей – Русе, ще се запознаят с емблематични сгради, свързани с местната памет, ще работят на терен. Програмата на школата включва още разходка из музеите и забележителностите на Букурещ, изложби, провеждане на дискусии. Финалната лекция пред студентите ще акцентира върху обектите на ЮНЕСКО и ще бъде изнесена от проф. Николай Ненов.
Участниците в миналогодишното издание на Лятната школа по антропология показаха резултатите от своето обучение на Националната научна конференция “Етнографските музеи на българските градове“, която се проведе в Русе през месец юни 2017 г. в Русе. Момчетата и момичетата представиха филми и модни колекции, вдъхновени от досега с хора, места и артефакти, осъществени в рамките на обучението, припомнят от РИМ-Русе.